COACHING IN MOTION

ספורט, תנועה ולחימה באוריינטציה טיפולית

- תכנית הכשרה -

"Coaching in Motion" הינו בית ספר להכשרת מדריכים בתחומי אומנויות הלחימה והתנועה, המוכר מטעם משרד התרבות והספורט.
את בית הספר הקימו ערן ואיה ברט בשנת 2015 כמחלקת ההכשרה של האקדמיה לאומנויות הלחימה של ערן ברט "Team Bert" האקדמיה הגדולה ביותר בארץ, הפועלת בתל אביב משנת 2005. בית הספר פועל במתחם האקדמיה של ערן ברט "Team Bert", במרכז תל אביב.
באוקטובר 2022, ישיק בית הספר תכנית הכשרה חדשה וייחודית: "אומנויות לחימה באוריינטציה טיפולית", המיועדת למדריכי אומנויות לחימה בפועל.

איך הכל התחיל?

"איתן ברוח" - תוכנית התערבות לבניית חוסן רגשי וחברתי

תכנית ההכשרה המוצעת, התגבשה לאור הצלחתה של תוכנית "איתן ברוח" אותה הקימו ערן ואיה ברט. "איתן ברוח" הינה תוכנית התערבות באוריינטציה טיפולית באמצעות אומנויות לחימה ועבודה תנועתית, המיועדת לילדי כיתות החינוך המיוחד בבתי הספר. מטרתה להקנות חוסן רגשי וחברתי תוך עבודה על מגוון מיומנויות לוויסות עצמי וניהול רגשי-חברתי. התכנית נכללת במאגר התוכניות השוטף של משרד החינוך ופועלת בהצלחה רבה במספר בתי ספר ברחבי תל אביב.

הצלחתה של "איתן ברוח" הוכיחה עד כמה הכלים והשפה של אומנויות הלחימה, כדיסציפלינה גופנית-תנועתית, מתאימים לתיווך תכנים רגשיים ולעבודה טיפולית עם ילדים, ובכך סימנה את הצורך במדריכי אומנויות לחימה ש"ידברו", יבינו, ויחשבו מתוך שפה מקצועית רב תחומית: הן מתוך עולם אומנויות הלחימה והן מתוך עולמות הטיפול והחינוך.

*לבוגרי תכנית ההכשרה אשר ימצאו מתאימים, תינתן האפשרות להשתלב כחלק ממערך ההדרכה של תכנית "איתן ברוח".

אודות תוכנית ההכשרה:

רציונל

ילדים זקוקים למסגרת מכילה ובטוחה על מנת להתמודד עם האתגרים החברתיים והתפקודיים העומדים בפניהם, ואף לצמוח מתוך הקושי. עבודה אינטגרטיבית המשלבת תרגול של מיומנויות פיזיות ומנטליות בתוך מסגרת מכילה ורגישה מחד, ומאתגרת ומעודדת חקירה מאידך, תורמת באופן משמעותי לתהליכי ההתפתחות ולרווחה הנפשית של ילדים.  

מחקרים רבים שבדקו השפעות של אימון גופני על ילדים, מוכיחים את ההשפעה המיטיבה של אימון סדיר בפעליות ספורט בכלל , ובאומנויות לחימה בפרט על היכולות הפיזיות, ההתנהגותיות-רגשיות והקוגניטיביות אצל ילדים. מחקרים אלו הראו כי אימון סדיר באומנויות לחימה משפר את הקוארדינציה, היציבות, הלמידה המוטורית, תחושת השליטה העצמית, ניהול הכעסים, התקשורת עם הסביבה ויכולת הניהול העצמי במצבי מתח וקונפליקט.

מטרה

תכנית ההכשרה "ספורט, תנועה ולחימה באורינטציה טיפולית", הוקמה במטרה להקנות למדריכי ספורט ואומנויות לחימה בפועל כלים משלימים מעולמות הטיפול, המאפשרים לממש את הפוטנציאל הטמון באומנויות הלחימה לטובת התפתחות רגשית-חברתית מיטיבה של ילדים.

היקף הלימודים

תכנית הכשרה שנתית ומקיפה, המורכבת מ-188
שעות אקדמיות שנפרסות על פני יום לימודים שבועי
(בחלוקה לשני סמסטרים)

ימים ושעות

הלימודים בתכנית יתקיימו בימי רביעי בין השעות 9:00-14:15

מיקום

רח' תש"ח 2 תל אביב
(האקדמיה לאומנויות לחימה Team Bert)

מועד התחלה וסיום הלימודים

11/10/23-18/6/24

תנאי קבלה

- תעודת מדריך באחד מענפי הספורט
(מי שנמצא כרגע בתהליך הכשרה יכול להגיש מועמדות)
- ראיון אישי

עלות

עלות שנתית של תוכנית ההכשרה
13,000 ש"ח

תכני הקורס

התוכנית מתבססת על מודל אינטר-דיסיפלינארי, המשלב בין מודלים תיאורטיים ועדכניים מעולמות הטיפול הרגשי לבין פרקטיקות מעולם התנועה ה, הספורט ואומנויות הלחימה: התוכנית מקנה ידע מקיף לגבי תהליכי התפתחות רגשית של ילדים והאופן בו הם מגולמים בגוף, גישות להתערבות טיפולית והבנה מעמיקה של הסטינג הטיפולי, בדגש על תפקידו ועמדתו של המדריך בתוך הסיטואציה הטיפולית. קורסי הליבה של התוכנית יעסקו באופן בו ניתן לתרגם ידע זה, ולצקת אותו אל הפרקטיקה של אומנויות הלחימה, על מנת להעצים את התהליך ההתפתחותי של הילדים, ולמקסם את הפוטנציאל האישי. במסגרת התוכנית יתנסו המשתתפים בבניה ותרגול של חומרים מותאמים לעבודה תנועתית טיפולית עם ילדים.

הקורסים במסגרת התכנית:

  • פסיכולוגיה התפתחותית – הכרות עם שלבי ההתפתחות התקינה ועם מאפייני לקויות התפתחותיות שונות

  • התפתחות רגשית של ילדים- העמקה: מהתקשרות ועד מנטליזציה

  • עבודה סומטית גופנית ככלי טיפולי באמצעות תנועה ואומנויות לחימה

  • עבודה טיפולית קבוצתית עם ילדים

  • פרופיל תנועה ככלי להתערבות טיפולית- מודל קסטנברג

  • "הסיטואציה הטיפולית ואיכות הנוכחות של המדריך"-המטפל כסוכן שינוי

  • משחקיות תנועתית באימון ילדים

  • עבודה עם מערכות חינוך פורמליות

אופני הלמידה בתכנית ישלבו בין למידה פרונטלית להתנסויות תנועתיות חווייתיות, ויכללו התנסות מעשית ותרגול הכלים הנלמדים בפועל במסגרת הקבוצה.

תעודה

בסיום הלימודים יקבלו המשתתפים תעודת "בוגר הכשרה בספורט, תנועה ואומנויות לחימה באורינטציה טיפולית"
מטעם בית הספר "Coaching in Motion" באישור משרד התרבות והספורט.

צוות המרצים בתכנית:

ערן ברט

​מרכז תוכנית ההכשרה למדריכי אומנויות לחימה של "Coaching in Motion". לערן תואר .M.A בניהול סכסוכים וגישור מאוניברסיטת תל אביב, ותואר .B.A בפסיכולוגיה מהמכללה האקדמית תל אביב יפו. ערן עוסק באומנויות לחימה באופן מקצועי משנת 1999 ונחשב לאחד מאמני הלחימה הידועים בארץ. בשנת 2005 הקים את האקדמיה לאומנויות לחימה Team Bert בה הוא גם מלמד ג'יאוג'טסו ברזילי, אגרוף ו-MMA קבוצות של ילדים נוער ובוגרים. לערן יש ניסיון עשיר בהדרכה בשירות הצבאי והממלכתי (מדריך בכיר בצה"ל, קצין מילואים בדרגת סרן) כמו גם ניסיון רב בשילוב אומנויות לחימה ככלי להעצמת אוכלוסיות בסיכון.

איה ברט

​מרכזת תכנית ההכשרה למדריכי אומנויות לחימה באוריינטציה טיפולית של "Coaching in Motion". לאיה ברט תואר .M.A בטיפול בתנועה מאוניברסיטת חיפה, ותואר B.Ed  במחול ותנועה ממכללת "אורות ישראל", אלקנה, והיא עוסקת בחיבורים שבין הוראה, יצירה וטיפול. איה מטפלת בתנועה בקליניקה פרטית משנת 2011 שבה היא עובדת עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים וילדים בעלי קשיים בוויסות החושי והרגשי מגילאי גן ועד מתבגרים. כמו כן, היא עוסקת בטיפול דיאדי, מלווה ומדריכה הורים. בשנת 2010, הקימה איה את בית הספר למחול לילדים "גוף, מרחב, יצירה" שאותו היא מנהלת. ובשנת 2020 היא יסדה את התכנית "איתן ברוח" לטיפוח מיומנויות חברתיות בקרב ילדים, באמצעות אומנויות לחימה. התכנית פועלת בבתי ספר עם כיתות חינוך מיוחד וכיתות רגילות. בנוסף, איה מורה למחול ומנחה השתלמויות למורות למחול.

קרן פז

קרן פז, מטפלת בתנועה (MA), פסיכותרפיסטית ומדריכה צוותים טיפוליים. מנהלת את "מעברים" - המרכז לטיפול רגשי באמצעות אמנויות, הפועל בחולון החל משנת 2011, ונותן מענה קליני רחב למבוגרים, ילדים ונוער המתמודדים עם קשיים רגשיים ותפקודיים, ומתמחה בעיקר במשפחות הנתונות במשבר (גירושים, אובדן, משפחות אמנה, ילדים מאומצים, מצבים רפואיים) ומשפחות המתמודדות עם ילד עם קשיים התפתחותיים (עיכוב התפתחותי, אוטיזם). לאורך 15 שנה עבדה באלו"ט, והיתה אחראית על תחום הטיפול הרגשי בגני התקשורת בפרישה ארצית. כן שימשה לאורך כעשור, כמרצה בתוכניות להכשרת מטפלים בתנועה במכללת סמינר הקיבוצים, באוניברסיטת חיפה, וכמרצה אורחת באוניברסיטת ברצלונה, ושימשה כרכזת אקדמית של הקורס טיפול ילד–הורה לילדים על הספקטרום האוטיסטי במסגרת תוכנית ההכשרה "חופים". כיום נמנית על סגל בית הספר לפסיכותרפיה פסיכואנליטית לטיפול משולב הורה-ילד ע"ש מרים בן אהרון.

ד"ר יוליה גולנד

ד"ר יוליה גולנד הינה בעלת דוקטורט ממכון ויצמן למדע והאוניברסיטה העברית בירושלים. כיום מרצה וחוקרת במרכז סגול למוח ותודעה במחלקה לפסיכולוגיה על שם ברוך איבצ'ר באוניברסיטת רייכמן. מחקריה עוסקים בתשתית הביולוגית של אינטרקציה, סנכרון בינאישי ודינמיקה רגשית. ד"ר גולנד מלמדת קורסים מתקדמים בנושא המוח לסטודנטים לפסיכולוגיה ונותנת הרצאות על המוח לאנשי טיפול, אנשי חינוך, ואנשי תעשייה כמו גם לקהל הרחב.

 מיה שירזלי

פסיכולוגית חינוכית מומחית, מטפלת ומאבחנת ילדים, נוער והורים בקליניקה פרטית. מעבירה הרצאות ומייעצת למסגרות חינוכיות, הורים וארגונים. בעלת ניסיון עם מגוון קהלים הכוללים עולים חדשים, משפחות בתהליכי רילוקיישן, חינוך מיוחד ואוכלוסיות בסיכון. בעלת B.A בפסיכולוגיה מהמרכז הבינתחומי (אוניברסיטת רייכמן) ו-M.A בפסיכולוגיה חינוכית מהמרכז האקדמי פרס. בנוסף, מיה עברה הכשרות בנושאי אבחון ASD, חינוך מונטסורי וגישות טיפוליות שונות.

יצירת קשר

תש״ח 2, תל אביב יפו
2023 coaching in motion ©