teambertmma@gmail.com

COACHING IN MOTION

הדרך שלך להצלחה בהדרכה

"איתן ברוח"

"איתן ברוח" הינה תוכנית התערבות באוריינטציה טיפולית באמצעות אומנויות לחימה ועבודה תנועתית, המיועדת לילדי כיתות החינוך המיוחד בבתי הספר. מטרתה להקנות חוסן רגשי וחברתי תוך עבודה על מגוון מיומנויות לוויסות עצמי וניהול רגשי-חברתי. התכנית נכללת במאגר התוכניות השוטף של משרד החינוך ופועלת בהצלחה רבה במספר בתי ספר ברחבי תל אביב.

קהל היעד

התכנית "איתן ברוח" מיועדת לבתי ספר יסודיים ולכיתות החינוך המיוחד.

מטרות

 • הקנייה ותרגול של מיומנויות שליטה עצמית וויסות למול האחר

 • פיתוח מיומנויות של הכרה ברגשות, יכולת לזהות ולשיים מנעד רגשי רחב של מצבים (לדבר את מה שאני מרגיש ולא להתנהג את מה שאני מרגיש)

 • רכישת שפה וקודים התנהגותיים שמסמנים גבולות

 • חיזוק תקשורת בינאישית מקרבת (קשר עין, הרשאה, מתן וקבלת רשות מהאחר ואליו)

 • פיתוח והעצמה של הדדיות בתוך קשר (פעם תורי ופעם תורך)

 • למידה של המרחב אישי כמושג מוחשי

 • בניית חוסן פנימי למול סערות רגשיות (עצירה לפני תגובה)

 • פיתוח מיומנויות חברתיות כבסיס לתחושת שייכות וקרבה (מתן עזרה לחבר, שיתוף פעולה, פתרון בעיות בקבוצה וכו')

יעדים

 • בניית "שפה" כיתתית מכבדת שהתלמידים והצוות החינוכי משתמשים בה באופן עקבי ויומיומי

 • הפחתה משמעותית באירועים אלימים בין תלמידי הכיתה ובינם לצוות

 • יצירת "ארגז משחקים-כלים" זמין לתלמידים ולצוות החינוכי המשמשים אותם בחיי היום יום בבית הספר

 • דיווח של הצוות החינוכי שעובד עם הכיתה על שינוי חיובי וניכר באקלים החברתי הכיתתי

היעדים הללו נבחנים ע"י שאלונים וראיונות מובנים עם הצוות החינוכי.

כיצד אנו פועלים?

מודל העבודה שלנו מתבסס על תהליכי BOTTOM UP (מהגוף אל הקוגניציה) ונשענים על התפיסה שבה סביבה חווייתית, אתגרית ומשחקית הינה סביבה פורה ללמידה והפנמה של ערכים.

המתודה המרכזית בה אנחנו עושים שימוש היא שילוב אומנויות לחימה ותנועה, באמצעותם מכירים את המיומנויות האישיות והבין אישיות שעליהם יתאמנו הילדים עד להטמעה, רכישה ויכולת להגיב לסביבה עם אותן מיומנויות. בחירת החומרים התנועתיים והטכניים מותאמת למסגרת ואינה כוללת טכניקות הכוללות מגע קרבי.

 

הלמידה בזמן המפגש מתרחשת דרך העשייה, המשחק והאימון. בגוף התרגול יש אתגרים אשר מפגישים את התלמידים עם החוזקות שלהם והקשיים שלהם ומתוך ההתמודדות הגופנית והמנטלית עם הקשיים מתחילה למידה.

התפקיד של המדריכים בזמן המפגש הוא לזהות איפה נמצא התלמיד ביחס להתמודדויות האישיות שלו ושם להציע עזרה כדי ליצור חווית הצלחה. ההצלחה היא: התגברות על מכשול והמכשול הוא לרוב פנימי ולא חיצוני.

במהלך המפגש יש תיווך מילולי לסיטואציות שנוצרות בחדר גם למול פרטים בקבוצה וגם למול הקבוצה כגוף אחד, מטרת התיווך ליצר אינטגרציה בין החוויה הרגשית להטמעה הגופנית והמנטלית.

למה תנועה ואומנויות לחימה?

ילדים זקוקים למסגרת מכילה ובטוחה על מנת להתמודד עם האתגרים החברתיים והתפקודיים העומדים בפניהם, ואף לצמוח מתוך הקושי. עבודה אינטגרטיבית המשלבת תרגול של מיומנויות פיזיות ומנטליות בתוך מסגרת מכילה ורגישה מחד, ומאתגרת ומעודדת חקירה מאידך, תורמת באופן משמעותי לתהליכי ההתפתחות ולרווחה הנפשית של ילדים.

מחקרים רבים שבדקו השפעות של אימון גופני על ילדים, מוכיחים את ההשפעה המיטיבה של אימון סדיר בפעליות ספורט בכלל , ובאומנויות לחימה בפרט על היכולות הפיזיות, ההתנהגותיות-רגשיות והקוגניטיביות אצל ילדים. מחקרים אלו הראו כי אימון סדיר באומנויות לחימה משפר את הקוארדינציה, היציבות, הלמידה המוטורית, תחושת השליטה העצמית, ניהול הכעסים, התקשורת עם הסביבה ויכולת הניהול העצמי במצבי מתח וקונפליקט.

יצירת קשר

תש״ח 2, תל אביב יפו
2023 coaching in motion ©